Prins Otogaz Dönüşümü

Prins Otogaz Dönüşümü

Prins Otogaz Dönüşümü

LPG dönüşümü nedir ve nasıl yapılır?


LPG dönüşümü, içten yanmalı motora sahip araçlarda, aracın mevcut bulunan sisteminde herhangi bir değişiklik yapmadan, araç üzerine ek olarak monte edilen bir sistemdir. İçten yanmalı motorlarda yakıt olarak benzin ve motorin başta olmak üzere petrol bazlı yakıtlar kullanılmaktadır. Esas olarak LPG dönüşümü, LPG’de aynı şekilde petrol türevi bir yakıt olduğu için, aracın yanma odalarına benzin yerine LPG püskürtülerek motorun çalışmasına dayanan bir sistemdir.

LPG dönüşümü, alanında profesyonel servisler ve kişiler tarafından yapılmalıdır. LPG sisteminin sürekliliği ve verimliliğini açısından bu konu önem taşımaktadır.

LPG dönüşümüne başlamadan önce;

- Aracın ruhsat bilgileri, teknik özellikleri ve sisteme uygunluğu kontrol edilir.
- Araca ait Petrol ECU bilgileri kontrol edilir.
- Yapılan kontrol sonucu araca en uygun kit seçimi yapılır.


Montaj esnasında uygulanan aşamalar şu şekildedir;

- Mekanik komponentlerin takılması.
- Elektronik bağlantıların yapılması.
- Araca göre belirlenmiş olan uygun yazılımın yüklenmesi.

Aracın LPG dönüşümü tamamlandığı zaman yol ayarları, gerekli testler ve kontroller son kez yapılarak araç müşteriye teslim edilir.

LPG dönüşüm ekipmanları nasıl seçilmelidir?

Araca uygulama yapılacak olan LPG kiti aracın motor tipine, beygir gücüne, turbo durumuna ve silindir özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Günümüzde araçlar motor tipine göre MPI (Multi Point Injection) ve DI (Direct Injection) şeklinde ayrılmaktadır.

MPI motorlar için uygulanabilen Prins kitleri;

- VSI-2
- Silverline
- Kompakt kitler (EcoMax ve TechnoMax)

DI motorlar için uygulanabilen Prins kitleri;

- VSI-3 DI
- VSI-2 DI

Kullanılacak olan parçalar ECR-67R ve TSE standartlarına göre uygun olmalıdır.
LPG kitlerinde bulunan ve araca uygulanan temel komponentler şunlardır;

- Regülatör.
- Enjektör. (Aracın silindir sayısına ve silindir hacmine göre değişiklik göstermektedir.)
- Filtre Ünitesi
- Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU)
- Yakıt seçici anahtar
 

LPG dönüşümleri kimler tarafından yapılmalıdır?

LPG dönüşümü alanında uzman servisler ve personeller tarafından yapılmalıdır. Servislerin TSE belgeli olması önem arz etmektedir. Hem LPG dönüşümü esnasında hem de dönüşüm sonrasında oluşabilecek herhangi bir problem karşısında servis desteği ve servis kalitesi önem taşımaktadır. Prins markası için en önemli unsur müşteri memnuniyetidir. Bu bakımdan, Prins servislerimiz alanında donanımlı ve uzman kişiler tarafından oluşmaktadır. LPG dönüşüm uygulamasından sonra mutlaka aracın ve LPG sisteminin bakımları uzman kişiler tarafından eksiksiz ve düzenli şekilde yapılmalıdır.

LPG dönüşümünün avantajları


Günümüzde ulaşım insan hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Bu yüzden insanlar ulaşımın ekonomik, güvenli ve konforlu olmasını tercih etmektedir. LPG sistemi bulunan araçlarda kilometre başına düşen yakıt masrafı %45-55 oranında azalmaktadır. Araç sahiplerinin LPG dönüşüm sistemlerini tercih etmesinin temel sebebi yakıt masraflarından tasarruf etmektir.

Ayrıca;

- Çevrecidir: LPG diğer petrol bazlı yakıtlara göre daha düşük karbonlu bir yakıttır. Bu yüzden çevreye daha az CO2 emisyonu gerçekleşir.

- Oktan sayısı daha yüksektir: Oktan sayısı, yakıt performansının standart bir ölçüsüdür. Oktan sayısı ne kadar yüksek olursa, yakıt ateşlemeden önce o kadar fazla sıkıştırmaya dayanabilir. Çünkü oktan seviyesi düşük olduğu zaman, güçlü bir sıkışma gerçekleşmez. Bu ise motora zarar verebilecek yüksek sıcaklıklara ve yüksek basınçlara neden olur. Ayrıca, vuruntu önleme derecesi bir oktan sayısı olarak verilir. LPG’nin diğer yakıtlara göre oktan sayısı %8-10 oranında daha yüksektir. LPG’nin ortalama oktan sayısı ortalama 105’tir.

 

-Daha az motor aşınması sağlar: LPG’nin bileşenleri propan ve bütandır. İçeriğinde herhangi bir katkı bulunmamaktadır. Bugün benzinde kullanılan vuruntu önleyici katkı maddeleri oksijenatlardır; etil tersiyer bütil eter (ETBE), metil tersiyer bütil eter (MTBE), tersiyer amil metil eter (TAME) ve diğer oksijenatlardan oluşmaktadır. LPG içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamasından dolayı, daha az silindir aşınması olur ve motor ömrünü uzatır.

-Motor yağı ömrü uzundur: Oktan sayısının yüksek olması ve içeriğinde herhangi bir katkı maddesi olmamasından dolayı yanma odalarında daha temiz yanma gerçekleşir. Bu yüzden motor yağı ömrü uzun olmaktadır.

-Buji ve bobin ömrünü uzatmaktadır: Oktan sayısının yüksek olmasından dolayı, ateşleme benzine göre daha hızlı ve etkili gerçekleşir. Daha verimli bir ateşleme sebebiyle buji ve bobin ömrü uzun olur.

-Benzin pompası ömrü uzar: LPG sisteminde ittirici kuvvet uygulayan bir pompaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu yüzden, araçta LPG aktif edildiği zaman benzin pompası tekrar benzin aktif olana kadar devre dışı kalır ve benzin pompasının daha az yıpranmasını sağlar.

-Performans kaybı olmaz: LPG daha düşük karbonlu olmasından dolayı ısı enerjisi (kalorifik) miktarı görece daha azdır. (%2-3 oranında) Bu ihmal edilebilen bir değerdir, vuruntu oluşturmamasından dolayı performans kaybı hissedilmeyecek kadar azdır.

LPG’nin bu ve benzeri daha birçok avantajı bulunmaktadır. LPG’nin avantajlarından faydalanmanın sürekliliğini sağlamak için araç bakımları ve LPG bakımları mutlaka periyodik olarak yaptırılmalıdır.

Otogaz Dönüşümünde Yapılması Gerekenler

Aracınıza LPG Dönüşümünü Yaptıracağınız Yetkili Firmalarda Bulunması Gereken Belgeler:

 
 • TSE'den "TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi" almış olmalı.
 • Bünyesinde "TSE AİTM Yetkili Teknik Sorumlu Belgesi" sahibi Mühendis çalıştırmalı.
 • AİTM Seri Tadilat Tip Onay Belgesi olmalı.
 

Aracınızda Yapılan Yakıt Sistemi Tadilatı Sonrası, Montajı Yapan Yetkili Firmadan Almanız Gereken Belgeler:

OTOGAZ
 
 • LPG CNG Yakıt Sistemi Montaj Belgesi
 • LPG’li Araç Kontrol Formu
 • Yetkili firma tarafından düzenlenmiş fatura
 • TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi
 • Yetkili Teknik Sorumlu Belgesi
 • LPG Seri Tadilat Tip Onay Belgesi
 • LPG Seri Tadilat Araç Uygunluk Belgesi
 • Aksam Listesi
 

Periyodik Araç Muayene İstasyonlarına Vermeniz Gereken Belgeler:

 
 • Muayene harcı tahsilat makbuzu
 • Aracın tescil ve trafik belgesi (Ruhsat)
 • Egzoz emisyon ölçüm belgesi
 • LPG’li araç kontrol Formu
 • LPG CNG Yakıt sistemi Montaj Belgesi
 • Yetkili firma tarafından düzenlenmiş fatura
 • TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi
 • Yetkili Teknik Sorumlu Belgesi
 • LPG Seri Tadilat Tip Onay Belgesi
 • LPG Seri Tadilat Araç Uygunluk Belgesi
 • Aksam Listesi
 • Muayenesi yapılacak araca ait mali sorumluluk sigortası poliçesi(Trafik sigortası)


Not: Karayolları Trafik Kanunu' nun 32.Maddesi gereğince araçta yapılan her türlü tadilat 30 gün içerisinde tescili yapan kuruluşa bildirilmek zorundadır. Aracınızda yapılan tadilatı, 30 gün içerisinde mutlaka ruhsatınıza işleterek ilgili kanunlardan dolayı olan yükümlülüklerinizi yerine getirmelisiniz.
 

Noter Tarafından İstenen Belgeler;

 
 • Muayene Raporu
 • Araç Tespit Raporu
 • Araç Ruhsatı
 • Ruhsat işlemleri makbuzu

Broşürü
İndir
Broşürü İndir

LPG dönüşümü hakkında merak edilenler - Sıkça Sorulan Sorular

Aracıma LPG otogaz dönüşüm sistemi taktırmak istiyorum. Prins marka LPG sistemi aracıma uyumlu mudur?

Aracınız MPI (Multi Point Injection - Çok noktadan enjeksiyon) motorlu ise Prins Marka sıralı enjeksiyon sistemi aracınız için uyumludur. Ülkemizde binek araç motorlarının çoğunluğunu bu motor tipi oluşturmakta. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte MPI motorlu araçların yerini DI (direct injection - direkt enjeksiyonlu) motorlar almakta. Yakıtın emme manifoldunu kullanmadan direkt yanma odalarına püskürtüldüğü bu sistemler için de en doğru çözümlerden birini Prins sunmaktadır.

Aracımda performans kaybı olur mu?

Prins VSI "Vapour Sequential Injection - Sıralı Enjeksiyon sistemi" piyasada bulunabilecek en gelişmiş LPG otogaz dönüşüm sistemidir. VSI-LPG sistemiyle aracın benzin veya LPG ile sürüşünde bir fark yoktur. Ancak teknik cihazlarla fark edilebilecek kadar düşük oranda bir performans kaybı gözlenebilir.

Sisteminiz aracımın supaplarına, supap yataklarına ya da motorun bir başka parçasına zarar verir mi?

Prins'in üniversiteler ile yaptığı detaylı araştırmalar, LPG’nin direkt yakıt enjeksiyonlu motorlar dahil tüm içten yanmalı motorlar için çok elverişli bir yakıt olduğunu göstermiştir. Motora veya supaplara zarar veren en önemli etken yanma sırasında ve sonrasındaki hava+yakıt karısımıdır. Karışımın fakir veya zengin olması aracınıza zarar verilmesine neden olur. Özellikle euro5 sınıfı araclarda emisyonlar, dolayısıyla karışım oranı araç için çok kritiktir. Teknolojik olarak araca uyum sağlayamayacak sistemler aracınıza zarar verebilir. Prins, üstün teknolojisi sayesinde benzinle bire bir özelliklerde çalışır. Prins sistemi bulunan tüm motorlarla uyumlu çalışabilen ValveCare dozlama sistemimiz sayesinde LPG ile birlikte ihtiyaç duyulan katkı, basınç altında motora enjekte edilir. Böylece supaplar ve supap yataklarında aşınmanın önemli ölçüde önlenmesi sağlanır.

Valve Care sistemi Prins LPG otogaz dönüşüm sistemine dahil midir?

Autogas Components NV ve Prins işbirliği ile Prins sistemleri için geliştirilen Valve Care sistemi opsiyonel bir üründür. Valve Care katkısı supapları ve supap yataklarını aşırı yıpranmaya karşı korur. Motor yüküne bağlı olarak Valve Care sıvısı enjekte edilir. Motor ömrünü uzatır. CO2 emisyonunu düşürür.Sistemdeki metal parçaların olası oksitlenmelerini önler.Motorun yanma odasındaki birikintileri azaltır. Turbo şarjlı motorlar da dahil olmak üzere her zaman için doğru miktarda katkı enjekte edildiğinden, katkı maddesi tüketimi oldukça ekonomik düzeydedir.

Aracımda LPG dönüşümü sonrasında arıza ışığı yanar mı?

Bosh ve Keihin gibi dünya devi firmaların ürünlerinin Prins kalitesi ve tecrübesi ile birleşmesiyle arıza ışığı sorunu yaşamazsınız.

LPG dönüşümü sonrası benzine göre ne kadar tasarruf ederim?

LPG tüketimi ile benzin tüketimi, kilometre başına litre olarak kıyaslandığında, LPG tüketimi teorik olarak benzin tüketimine göre % 15 - %20 aralığında, daha fazladır. Gerçekte ise LPG’nin hava ile daha iyi karışması ve daha homojen yanmasından dolayı tüketim bu kadar çok artmaz. Mali olarak tasarruf miktarı tamamen benzin ve LPG otogaz fiyatlarına bağlı olarak değişmektedir. (Otogaz Tasarruf Ölçer). Ancak son bir kaç yıla bakıldığında ve benzin LPG Otogaz fiyatları incelendiğinde benzinden otogaza dönüşüm yaptıktan sonra % 35 - % 45 aralığında mali tasarruf sağlandığı görülmektedir.

Direkt enjeksiyonlu olmayan normal ve turbo araçlarda, olduğu gibi; direkt enjeksiyonlu araçların da tamamına Prins sistemini uygulayabiliyor musunuz?

Direkt enjeksiyonlu araçlar için üretilen otogaz kitleri araca özel olarak üretilmektedir. Aracınıza dönüşüm yapılıp yapılamayacağını net söyleyebilmek için araç motor koduna ve aracınızın Benzin ECU- MED numarasına ihtiyacımız vardır. Bu iki bilgiyi bizimle paylaşmanız halinde sizlere net cevap verilebilecektir.

Aracım için en uygun LPG dönüşüm kiti hangisi? Nasıl karar verebilirim? Prins'in hangi modelini aracıma taktırabilirim?

Motorun orijinal yönetim sistemi ile entegre çalışabilen Prins otogaz kitleri aracınızın özelliklerine göre itina ile seçilir. Aracınız 4 silindirli, turbosu olmayan bir motora sahip ise Prins’in Silverline modeli, aracınız için uygundur. Ayrıca 4,5,6,8 ve 10 silindirli turbosu olan veya olmayan motorlar için Prins VSI2 modelinin seçenekleri ile aracınızı kullanırken sürüş konforunuzdan taviz vermeden tassarruf etmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Bu saydıklarımız Direkt enjeksiyonlu olmayan araçlar için geçerliydi. Direkt enjeksiyonlu araçlarınız için Prins VSI-DI piyasada bulunabilecek en gelişmiş LPG otogaz dönüşüm sistemidir.

Garanti süreniz nedir?

Garanti süresi, kitin teslim tarihinden başlar ve 2 (iki) yıl veya 100.000 km’dir (hangisi önce dolarsa). Garanti şartları yerine getirildiğinde geçerlidir. Ürün garantisinin devamı için, montaj tarihinden itibaren yılda en az 1 kez aracınızı yetkili bir Prins bayisinde bakım yaptırmanız gereklidir. Yapılan bakımın Prins sistemine işlendine dair evrakları bayiden temin edip saklamanızı önemle rica ederiz.

Aracıma nerede Prins taktırabilirim?

http://www.prins.com.tr/prins-bayi-agi

Yukarıdaki linki kullanarak sitemizden sizlere en yakın bayimize başvurabilir ve gerekli desteği alabilrsiniz.

Filtre değişim işlemi ne sıklıkla yapılmalıdır?

Filtre değişim zamanları 1 yıl veya 20.000 km’dir(hangisi önce dolar ise). Değişim işlemleri yetkili Prins bayilerinde ve orijinal yedek parçalar ile yapılmalıdır.

Prins sistemlerinde AFR ayarına ihtiyaç var mıdır?

Prins sistemlerinde AFR ayarına ihtiyaç yoktur.

LPG Dönüşümü sonrasında aracım çekişten düşer mi?

Ülkemizde yaygın olarak bilinen yanlışlardan birisi de LPG’nin performans kaybı yaşattığı iddiasıdır. Günümüzde araç ve motor teknolojisi sürekli gelişmektedir. Daha az kayıpla daha fazla güç elde etmek için araç üreticileri sürekli çalışma yapmaktadır. Motor teknolojisinin gelişmesi, motorları LPG’ye daha uyumlu hale getirmektedir. Aynı şekilde LPG kiti üreticileri de mekanik, elektronik ve yazılımsal teknolojilerini sürekli geliştirmektedir. Karşılıklı tam uyum içerisinde LPG dönüşüm teknolojisi hızlı şekilde büyümektedir.

Prins dünya çapında bulunan LPG sistemleri içerisinde en gelişmiş, en teknolojik ve en kaliteli markadır. LPG dönüşümü doğru şekilde, uzman servis ve kişiler tarafından uygulandığı takdirde araçta herhangi bir performans ve çekiş kaybı oluşmaz. 

LPG dönüşümü için servis seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

LPG dönüşümü yaptırırken en önemli faktör doğru servis seçimidir. LPG dönüşümünün kaliteli, sorunsuz ve verimli olması açısından mutlaka uzman servislere ve kişilere başvurulmalıdır. LPG dönüşümü yaptırıldıktan sonra periyodik olarak bakımlarının gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir. LPG dönüşümü yaptırılırken dikkat edilen hususlar bakım süreçleri için de geçerlidir.

LPG dönüşümü için seçilecek olan servisin TSE tarafından onaylı olması gereklidir. Servis personellerinin sektörel deneyimi, kullanılan cihaz ve teknolojik alt yapının yeterliliği, kalite, güven ve müşteri memnuniyetine dikkat edilmelidir.

Prins markası için en önemli unsur müşteri memnuniyetidir. Müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından bayilerimize İpragaz tarafından düzenli olarak teknik eğitim ve teknik destek verilmektedir. Bayilerimizin cihaz ve teknolojik alt yapısının eksiksiz olması için desteklerimiz sürekli olarak gerçekleşmektedir.

Dünyanın en kaliteli LPG dönüşüm markası olan Prins, dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de profesyonel servis ve kişilerden oluşmaktadır.

Ülke çapında bulunan servis ağlarımızı incelemek için aşağıdaki sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

https://www.prins.com.tr/prins-bayi-agi

LPG'nin ruhsat işlenmesi ücretleri ne kadardır?

LPG’yi ruhsata işletme süreci ücretleri her yıl değişmektedir. 2023 yılı için;

- Noter masrafı 715 ₺’dir.
- Araç muayene ücreti 1130,4 ₺’dir.
- Egzoz muayene ücreti 180 ₺’dir.

Toplamda 2025,4 ₺ ye mal olmaktadır.

LPG dönüşümü sonrasında, LPG ruhsata işlenirken nerelere gideceğim?

LPG dönüşümü sonrasında LPG ruhsata işlenirken aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

- LPG dönüşümü yaptırılan servisten gerekli doküman ve evrakların alınması gerekir.

Bu dökümanlar;
- LPG CNG Yakıt Sistemi Montaj Belgesi
- LPG’li Araç Kontrol Formu
- Yetkili firma tarafından düzenlenmiş fatura
- TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi
- Yetkili Teknik Sorumlu Belgesi
- LPG Seri Tadilat Tip Onay Belgesi
- LPG Seri Tadilat Araç Uygunluk Belgesi
- Aksam Listesi

-Aracınıza ait herhangi bir ceza olmaması gerekmektedir. Ceza olması durumunda muayene istasyonunda işlem yapılmaz. Trafik cezası, MTV ve trafik sigortası ödemeleri tamamen yapılmış olması gerekmektedir. Sızdırmazlık belgesi artık istenmemektedir. LPG servisinin vermiş olduğu rapor dosyaya eklenmelidir.

-Aracın muayenesi yaptırılmalıdır. TÜVTÜRK tarafından muayeneler yapılmakta olup, internet üzerinden randevu kaydı oluşturulabilir. Muayeneye giderken servis tarafından verilen belgeler, LPG garanti belgesi, servis tarafından verilen rapor, fatura, ruhsat tescil belgesi ve LPG proje evrakları kontrol edilerek muayene işlemleri yapılır.

-Muayene raporu ile beraber bulundurmamız gereken tüm evraklar ile notere gidilerek LPG ruhsata işletilir.

LPG dönüşümü sonrasında aracımın normal motor bakımlarını nasıl yaptırmalıyım?

LPG’li araçların bakımı diğer araçlara göre daha önem arz etmektedir. Araca yapılan periyodik bakıma ek olarak LPG bakımı yaptırılmalıdır. LPG bakımı yaptırırken dikkat edilmesi gereken huşular bulunmaktadır.
Bunlar;

- LPG filtrelerinin değişimi.
- LPG sistemindeki ana parçaların kontrolü.
- Gaz ve su kaçağı kontrolü. (Özellikle regülatörde)
- Tanktan itibaren bütün boruların kontrolü.
- Elektronik sistemin ve tesisatın baştan sona kontrolü.
- Buji, bobin ve kablolarının kontrolü.
- Yazılımsal kontrol. (Güncel ve uygun yazılımın yüklü olup olmadığı kontrol edilmeli)
 
Prins marka LPG sistemi bakımlarında Prins yetkili servislerine gidilmelidir. Orijinal ürün ve yedek parça kullanımına dikkat edilmelidir. Unutmayınız ki LPG sisteminin verimli çalışması için en önemli unsur montajdan sonra bakım gelmektedir. Bu yüzden araçta arıza olmaması ve performans kaybı yaşanmaması için orijinal olmayan ürünleri kullanılmaması gerekmektedir.

Prins marka için bakım süreleri;

- EcoMax kiti için 1 yıl veya 10.000 km
- Diğer kitler için 2 yıl veya 10.000 km’dir.

LPG dönüşümünde nelere dikkat etmeliyim?

LPG dönüşümü, alanında profesyonel servisler ve kişiler tarafından yapılmalıdır. Mutlaka TSE tarafından onaylı servis olmalıdır. Prins servislerimizin hepsi TSE HYB’ye sahiptir. Araca uygulama yapılacak olan LPG kiti aracın motor tipine, beygir gücüne, turbo durumuna ve silindir özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Aracın bu teknik özelliklerine, ruhsat bilgilerine ve Petrol ECU bilgilerine göre doğru kit seçimi yapılmalıdır. Kit seçiminde LPG servisi yol gösterici olacaktır.
Aracın LPG dönüşümü tamamlandığı zaman yol ayarları, gerekli testler ve kontroller yapılmalıdır.
Kullanılacak olan parçalar ECR-67R ve TSE standartlarına göre uygun olmalıdır.
Hem LPG dönüşümü esnasında hem de dönüşüm sonrasında oluşabilecek herhangi bir problem karşısında servis desteği ve kalitesi önem taşımaktadır. Prins’in geniş ve profesyonel servis ağıyla müşterilerimizin memnuniyeti sağlanmaktadır.

LPG dönüşümü yaptırıldıktan sonra periyodik olarak bakımlarının gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir. LPG dönüşümü yaptırılırken dikkat edilen hususlar bakım süreçleri için de geçerlidir.

LPG sistemini ne kadar süre kullanabilirim?

LPG sisteminin yasal olarak kullanım süresi belirtilmemiştir. Ancak her 10 yılda bir LPG tankının değişmesi zorunludur. Aracın periyodik bakımı ve LPG bakımları düzenli ve eksiksiz yapıldığı koşulda uzun yıllar kullanılabilir. Sistemde bulunan boruların düzenli kontrolü ve 5 yılda bir yenilenmesi tavsiye edilir. Örneğin, günümüzde taksiler büyük çoğunlukla LPG’li ve ortalama 700.000 km yol yapmaktadır. Doğru montaj ve doğru bakım sayesinde uzun yıllar LPG’li aracınızı güvenle kullanabilirsiniz. 

En Yakın Prins
Bayimiz

En Yakın Prins Bayimiz
 • Adana
 • Adıyaman
 • Afyonkarahisar
 • Ağrı
 • Aksaray
 • Amasya
 • Ankara
 • Antalya
 • Aydın
 • Balıkesir
 • Bartın
 • Batman
 • Bilecik
 • Bitlis
 • Bolu
 • Burdur
 • Bursa
 • Çanakkale
 • Çankırı
 • Çorum
 • Denizli
 • Diyarbakır
 • Düzce
 • Edirne
 • Elazığ
 • Erzincan
 • Erzurum
 • Eskişehir
 • Gaziantep
 • Giresun
 • Hatay
 • Isparta
 • İstanbul
 • İzmir
 • Kahramanmaraş
 • Karabük
 • Karaman
 • Kars
 • Kastamonu
 • Kayseri
 • Kırıkkale
 • Kırklareli
 • Kırşehir
 • Kilis
 • Kocaeli
 • Konya
 • Kütahya
 • Malatya
 • Manisa
 • Mardin
 • Mersin
 • Muğla
 • Muş
 • Nevşehir
 • Niğde
 • Ordu
 • Osmaniye
 • Rize
 • Sakarya
 • Samsun
 • Sinop
 • Sivas
 • Şanlıurfa
 • Tekirdağ
 • Tokat
 • Trabzon
 • Uşak
 • Van
 • Yalova
 • Yozgat
 • Zonguldak